Hemoroidy czyli żylaki odbytu - objawy hemoroidów | Zioła Procto Vitale

Hemoroidy czyli żylaki odbytu – objawy

Hemoroidy czyli żylaki odbytu to przykry i dla wielu osób wstydliwy problem. To nic innego jak nieprawidłowo funkcjonujące guzki krwawnicze, które posiada każdy człowiek. U zdrowych osób pełnią funkcję regulującą proces wydalania. Swobodnie napełniają się krwią i opróżniają z niej.

O żylakach odbytu mówimy, gdy guzki nie są w stanie swobodnie napełniać się i opróżniać z krwi. W wyniku parcia na nie, nie do końca opróżnione guzki ulegają rozciągnięciu i podrażnieniu. Długotrwałe zaleganie płynu prowadzi z kolei do pojawiania się infekcji oraz problemów z wypróżnianiem. Efektem jest wiele nieprzyjemnych dolegliwości.

jakie są objawy hemoroidówJakie są objawy hemoroidów?

Objawy towarzyszące żylakom odbytu zależne są od etapu schorzenia. Początkowo nie są one charakterystyczne i często zostają zbagatelizowane lub myli się je z innymi dolegliwościami. Jednocześnie wczesne rozpoznanie ma kluczowe znaczenie dla skutecznej terapii. Im szybciej zdiagnozujemy hemoroidy, tym łatwiej się ich pozbędziemy. Ze względu na usytuowanie, hemoroidy możemy podzielić na zewnętrzne i wewnętrzne. Objawy mogą różnić się nieco w zależności od tego, których hemoroidów dotyczy problem.

Hemoroidy zewnętrzne

Te pierwsze znajdują się w zewnętrznej, dolnej części odbytu. Są doskonale widoczne gołym okiem. To właśnie zmiana w wyglądzie tkanki może być najbardziej charakterystycznym symptomem. Pojawiają się obrzęki oraz zaczerwienienie skóry. Jednocześnie wiążą się z nimi dolegliwości bólowe, ponieważ są one dobrze unerwione.

Hemoroidy wewnętrzne

Zupełnie inaczej jest w przypadku hemoroidów wewnętrznych. Usytuowane są wewnątrz światła odbytu, nie jesteśmy w samie samodzielnie ich spostrzec. Lekarz podczas prostego badania może je natomiast łatwo zauważyć. W początkowej fazie towarzyszą im dolegliwości, które często trudno jednoznacznie przypisać problemowi, jakim są hemoroidy. Objawy występujące najczęściej to świąd, ból i pieczenie. Takie symptomy to najczęściej znak, że doszło do infekcji. Podczas wypróżniania doszło najprawdopodobniej do podrażnienia hemoroidu, który nie opróżnił się całkowicie z krwi. To z kolei najprawdopodobniej doprowadziło do powstania infekcji. Nie wolno tego lekceważyć.

W przypadku hemoroidów wewnętrznych pojawić może się także wrażenie niepełnego wypróżnienia oraz potrzeba silnego parcia. Często obserwuje się również śluz, czasem o nieprzyjemnym zapachu. Może być to sygnał, że mamy do czynienia z infekcją.

Krwawienie i wypadanie hemoroidów

Krwawiące hemoroidy świadczą o kolejnym etapie rozwoju hemoroidów. Mogą być to zarówno ledwie widoczne ślady krwi, jak i jej znaczna ilość. Następną fazą jest już wypadanie guzków podczas parcia. Początkowo samodzielnie wracają one na swoje miejsce. Po pewnym czasie chory sam musi je układać w odpowiedniej pozycji. W ostatniej fazie nie da się przywrócić guzków na swoje miejsce. Wtedy żylaki przysparzają silnych dolegliwości bólowych.

Masz objawy hemoroidów? Zacznij działać!

Wiele osób wzbrania się przed wizytą u lekarza. Objawy towarzyszące hemoroidom są początkowo na tyle niejednoznaczne (swędzenie, pieczenie, ból), że tylko specjalista jest w stanie ostatecznie stwierdzić, czy to faktycznie żylaki odbytu.

Podsumowanie

Objawy towarzyszące hemoroidom w pierwszej fazie mogą być mylone z wieloma innymi dolegliwościami. Ponadto łatwo je zbagatelizować. Żylaki odbytu wymagają specjalistycznej terapii, bez której nie zostaną wyleczone. Im później zostają prawidłowo rozpoznane, tym trudniej się ich pozbyć. Dlatego zamiast bagatelizować pierwsze objawy, warto zacząć działać. Zacząć należy od wizyty u lekarza ogólnego. Pomóc można sobie także za pomocą nieinwazyjnych środków. Sprawdzą się chociażby ziołowe napary, które w delikatny sposób pomogą pozbyć się hemoroidów. Działają ściągająco, antyzapalnie i przeciwbakteryjnie, przez co nie tylko zmniejszają guzki, ale także redukują stany zapalne. Dodatkowo redukują nieprzyjemne dolegliwości, jak: ból, świąd i pieczenie.

Jesteśmy na

nasze aukcje