Przyczyny powstawania hemoroidów | Zioła Procto Vitale

Przyczyny powstawania hemoroidów

Istnieje wiele przyczyn powstawania hemoroidów. Wbrew stereotypom nie jest to problem wyłącznie osób starszych. Żylaki odbytu mogą pojawić się praktycznie u każdego. W grupie ryzyka znajdują się osoby, które pracują przed komputerem, mało się ruszają i źle się odżywiają. Brak błonnika w diecie, za mało płynów, a także duża ilość tłuszczów to kolejne czynniki wpływające na rozwój schorzenia. Na pojawienie się hemoroidów są także narażone panie w ciąży oraz osoby zmagające się z zaparciami. Warto sprawić, czy nie znajdujemy się w grupie ryzyka. Dzięki temu być może uda nam się zapobiec pojawieniu się żylaków odbytu!

Od czego są hemoroidy zależne? Najpowszechniejsze przyczyny powstawania żylaków odbytu:

1. Ucisk na dolny odcinek przewodu pokarmowego

Największą grupę czynników stanowią przyczyny mechaniczne. Zaliczyć można do nich chociażby częste i przedłużające się zaparcia. Silny i długi nacisk na odbyt, który ma miejsce podczas parcia, sprawia, że naciska się także na guzki, które w ten sposób są rozciągane i zaczynają wiotczeć. Do takiej sytuacji może też dojść u osób otyłych. Przy bardzo dużej nadwadze nacisk ciężaru ciała na odbyt jest tak duży, że także może doprowadzić do zwiotczenia hemoroidów. Hemoroidy mogą być też wynikiem siedzącego trybu życia oraz braku ruchu. Ponownie, mamy tu do czynienia z sytuacją, w której dolny odcinek układu pokarmowego zostaje nadmiernie obciążony w sposób mechaniczny. Osoby starsze są szczególnie narażone na hemoroidy, ponieważ z wiekiem dochodzi do naturalnego wiotczenia tkanek, które o wiele łatwiej ulegają rozciąganiu.

2. Niezdrowa dieta

Hemoroidom sprzyja też niezdrowa dieta. Mała zawartość błonnika, spożywanie wysoko przetworzonych, tłustych potraw. Picie małych ilości wody i zastępowanie jej kawą, czy słodkimi napojami. Do tego alkohol… Wszystko to może doprowadzić do powstawania hemoroidów. Taka dieta przede wszystkim negatywnie wpływa na trawienie oraz wypróżnianie. Efektem takiego stanu mogą być właśnie problemy z żylakami odbytu.

3. Ciąża i poród

Żylaki odbytu to także typowa dolegliwość młodych mam. Hemoroidy w ciąży oraz hemoroidy po porodzie także zaliczyć można do przyczyn mechanicznych. Gdy płód rośnie, zaczyna uciskać na kanał odbytniczy. Może to doprowadzić do zaburzenia odprowadzania krwi z guzków oraz nadmiernego ich wyciągania. Sytuacja ta zostaje zintensyfikowana podczas porodu. U części kobiet problem hemoroidów znika samoczynnie po porodzie.

4. Inne przyczyny

Na powstawanie hemoroidów mogą wpływać skłonności genetyczne. Żylaki odbytu mogą być także powikłaniem po stanach zapalnych kanału odbytu. Innym czynnikiem są także zaburzenia krążenia. Kłopoty z ciśnieniem mogą prowadzić do nieprawidłowego odprowadzania krwi z guzków, co będzie skutkowało pojawieniem się choroby hemoroidów. Czynnikiem ryzyka jest tu zarówno niewydolność krążenia, jak i nadciśnienie tętnicze.

Podsumowanie

Przyczyn pojawiania się hemoroidów jest wiele i nie wszystkich jesteśmy w stanie uniknąć. Warto jednak wiedzieć, skąd biorą się żylaki odbytu, gdyż dzięki takiej świadomości możemy szybko reagować w razie wystąpienia pierwszych objawów. Najlepszym sposobem na uniknięcie tego problemu jest prowadzenie zdrowego trybu życia. Dbajmy o naszą sylwetkę, utrzymując wagę w granicach normy. Istotna jest także odpowiednia dieta. Unikać należy tłustych i wysoko przetworzonych potraw. Zamiast tego powinno się sięgać po produkty zawierające dużo błonnika: warzywa, pełnoziarniste pieczywo, owoce… Zapominać nie należy o piciu co najmniej dwóch litrów wody dziennie. Dzięki temu usprawniony zostanie proces wydalania, zapobiegniemy zaparciom, a co za tym idzie – wyeliminujemy jeden z czynników ryzyka. Istotnym elementem profilaktyki jest także uprawianie sportu. To szczególnie ważne w wypadku osób, prowadzących siedzący tryb życia. Pozwoli to na utrzymanie prawidłowego ciśnienia krwi.

Jesteśmy na

nasze aukcje