Jak rozpoznać hemoroidy?
Hemoroidy to uporczywa dolegliwość, która dotyka coraz więcej osób. Wbrew obiegowej opinii, problem ten nie dotyczy jedynie osób starszych. Wręcz przeciwnie. Coraz więcej młodych ludzi skarży się na takie problemy. Ta błędna, obiegowa opinia na temat hemoroidów sprawia, że wiele osób ma uśpioną czujność i nawet nie podejrzewa, że może ich dotyczyć problem żylaków odbytu.
Sprawy nie ułatwia fakt, że we wczesnym etapie symptomy łatwo zbagatelizować lub pomylić z innymi schorzeniami. Jednocześnie wczesne rozpoznanie ma kluczowe znaczenie dla skutecznej terapii. Im szybciej zdiagnozujemy hemoroidy, tym łatwiej się ich pozbędziemy. Jak jednak stwierdzić, czy faktycznie dotknął nas problem hemoroidów?
Jak wyglądają hemoroidy zewnętrzne i wewnętrzne?
Czasem hemoroidy jesteśmy w stanie po prostu zobaczyć. Kiedy zauważymy u siebie żylaki odbytu mamy pewność, że faktycznie mamy problem z hemoroidami. Opisując, jak wyglądają hemoroidy odbytu na wstępie warto wspomnieć, że wyróżniamy hemoroidy wewnętrzne i zewnętrzne. Problem w tym, że zobaczyć możemy tylko hemoroidy zewnętrzne. Znajdują się one w dolnej części, poza kanałem odbytu. Aby je zobaczyć nie jest potrzebne specjalistyczne badanie, gdyż widoczne są gołym okiem. Jeżeli chcemy je dostrzec, potrzebować będziemy nie za dużego lusterka. Naszą uwagę powinny przykuć wszelkie zgrubienia, obrzęki i towarzyszące im zaczerwienienia. Jeżeli dotkniemy tego obszaru, pod palcami powinniśmy poczuć wybrzuszenia.
Trudniej jest w przypadku hemoroidów wewnętrznych. Znajdują się one wewnątrz kanału odbytu. Dlatego też nie zobaczymy ich samodzielnie, bez pomocy lekarza.
Dolegliwości bólowe
O tym, że borykamy się z hemoroidami może też świadczyć ból, pieczenie i swędzenie. Ponownie, poruszając to zagadnienie, należy odwołać się do podziału na hemoroidy zewnętrzne i wewnętrzne. Hemoroidy zewnętrzne sprawiają dużo bólu, gdyż pokrywająca je błona śluzowa (anoderma) jest bardzo dobrze unerwiona. Hemoroidy wewnętrzne pokryte są z kolei nieunerwioną anodermą, z tego też powodu nie sprawiają aż tak silnego bólu same w sobie. Jednocześnie postępujące zmiany w tkankach mogą sprawiać chwilowy, niewielki ból, a także świąd i pieczenie. Wraz z postępowaniem choroby objawy te stają się coraz silniejsze.
Chcąc jednoznacznie rozpoznać hemoroidy najważniejsze jest określenie, w jakich momentach pojawia się ból. W przypadku żylaków odbytu takie dolegliwości występują podczas wizyty w toalecie lub tuż po. To właśnie najbardziej znamienna cecha bólu towarzyszącego hemoroidom.
Krwawienie
Wiele osób uważa, że krwawienie jest jednoznacznym objawem hemoroidów, ale to nieprawda. Problem w tym, że w przypadku hemoroidów krwawienie pojawia się dość późno, gdy hemoroidy są już bardzo zaawansowane. Ponadto krwawienie może świadczyć o wielu innych dolegliwościach dolnego odcinka układu pokarmowego. Dlatego też nie należy uznawać krwawienia za najbardziej jednoznaczny symptom, na podstawie, którego można rozpoznać tę dolegliwość.
Podsumowanie
Hemoroidy mogą mieć różne objawy. Co więcej, są one na tyle niecharakterystyczne, że trzeba wiedzieć, jak je odczytywać, żeby stwierdzić, czy to faktycznie żylaki odbytu.