Jaki lekarz wyleczy hemoroidy? | Zioła Procto Vitale

Jaki lekarz wyleczy hemoroidy?

Wiele osób podejrzewając, że mogły się u nich pojawić żylaki odbytu zastanawia się zapewne, jaki lekarz leczy hemoroidy i kiedy się do niego udać. Przede wszystkim zaniepokoić powinny nas objawy, często mylone z innymi schorzeniami.

Najczęściej jest to ból, pieczenie i swędzenie w okolicach odbytu. Już wtedy należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Czasem chory jest w stanie wyczuć guzek podczas mocnego parcia. Gdy obserwujemy intensywne krwawienie, a guzek podczas parcia w całości znajduje się na zewnątrz kanału odbytu, mamy do czynienia z zaawansowanym etapem choroby. Wtedy musimy bezzwłocznie skonsultować się ze specjalistą.

Choć mianem lekarz od hemoroidów można określić proktologa, to najpierw należy udać się do lekarza ogólnego. Do specjalisty potrzebujemy bowiem skierowania. Lekarz pierwszego kontaktu wykona proste badanie palcem (per rectum), na podstawie którego stwierdzi, czy faktycznie za uporczywymi objawami stoją hemoroidy. Jeżeli diagnoza się potwierdzi, otrzymamy skierowanie do proktologa. Ten wykona dodatkowe badania, dzięki którym określi stopień zaawansowania problemu.

Specjalistyczne badania

Jednym z badań, wykonywanych przez proktologa jest anoskopia. Wykonuje się ją przy pomocy wziernika o długości 10 centymetrów. Podczas tej procedury lekarz może przyjrzeć się kanałowi odbytu oraz końcowemu odcinkowi odbytnicy. Dokonuje oceny stopnia zaawansowania hemoroidów oraz ewentualnego zdiagnozowania przekrwienia i stanów zapalnych. To proste, szybkie i bezbolesne badanie.

Kolejnym badaniem jest rektoskopia, której celem jest zbadanie odbytnicy. Wykonuje się je przy pomocy wziernika o długości 20 centymetrów, przede wszystkim u osób skarżących się na krwawienie świeżą krwią. Rektoskopia pozwala wykluczyć raka odbytnicy, polipów lub wrzodziejącego zapalenie jelita grubego, które mogą dawać podobne objawy. Procedura ta pozwala na dokładne zlokalizowanie guzków. Badanie trwa około 10 – 15 minut i może wiązać się z delikatnym bólem, który znika zaraz po zakończeniu oględzin.

Kolejną metodą jest sigmoidoskopia, która polega na wziernikowaniu odbytnicy i esicy (endoskop o długości co najmniej 30 cm). Podczas badania można wykluczyć przyczyny krwawienia inne niż hemoroidy – przede wszystkim raka jelita grubego. Badanie trwa kilkanaście minut.

Najbardziej inwazyjnym badaniem jest kolonoskopia. Dzięki niej można przyjrzeć się całemu jelitu grubemu. Procedura ta jest stosowana najczęściej u osób z krwawieniem z odbytu, które ukończyły 50. rok życia oraz u osób, w których rodzinie występowały nowotwory (przede wszystkim jelita). Badanie trwa około 30 – 45 minut i towarzyszy mu ból, dlatego często przeprowadza się je pod znieczuleniem ogólnym.

Podsumowanie

Jeżeli zauważymy niepokojące objawy takie, jak: ból, swędzenie i pieczenie, powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Będzie on w stanie zadecydować, jakie powinny być dalsze kroki. Jeżeli rozpozna on żylaki odbytu, otrzymamy skierowanie do proktologa, który wykona bardziej szczegółowe badania.

Jesteśmy na

nasze aukcje