Domowe sposoby na hemoroidy czy wizyta u lekarza? | Zioła Procto Vitale

Domowe sposoby na hemoroidy czy wizyta u lekarza?

Zastanawiasz się, jak się pozbyć hemoroidów szybko i skutecznie? Hemoroidy to bardzo uporczywe schorzenie. Poza takimi dolegliwościami, jak ból, pieczenie i swędzenie, wiąże się z nimi bardzo często wstyd i ogólny dyskomfort. Ponadto należy pamiętać, że choroba będzie postępować tak długo, jak długo nie będzie leczona. Żylaki odbytu samoczynnie nie znikną. Dlatego tak istotna jest szybka terapia. W zależności od stopnia zaawansowania wyróżnić można kilka metod usuwania hemoroidów. Od domowych sposobów po zabiegi chirurgiczne. Z oczywistych względów większość pacjentów stara się uniknąć tych ostatnich. Są one najczęściej kosztowne (nie każdy zabieg jest refundowany), inwazyjne (część wymaga znieczulenia ogólnego), mogą wiązać się dolegliwościami bólowymi, ale co najistotniejsze w parze z nimi mogą iść także różne powikłania. Dlatego też warto walczyć z hemoroidami na jak najwcześniejszym etapie, zaczynając od mniej inwazyjnych metod, jakimi są domowe sposoby na hemoroidy.

Ciepło złagodzi ból!

Przy silnych dolegliwościach bólowych, ale też w wypadu pieczenie i swędzenia, można spróbować doraźnie złagodzić problem. Ulgę przyniosą tzw. nasiadówki oraz przemywanie okolic odbytu ciepłą gazą. Temperatura złagodzi dolegliwości bólowe i przyniesie chwilową ulgę. Jeżeli nie mamy w domu żadnych ziół, to wykorzystać możemy samą ciepłą wodę. Jednak dobrze jest dodać do niej chociażby torebkę herbaty, która zadziała przeciwzapalnie. Do przemywania chorego miejsca możemy użyć gazy nasączonej roztworem lub samej, ciepłej torebki herbaty. Warto też zakupić w aptece glicerynę. Dodanie kilku kropel do ciepłej wody sprawi, że dodatkowo nawilżymy skórę i złagodzimy podrażnienia.

Dieta na hemoroidy

W walce z hemoroidami ogromne znaczenie ma odpowiednio dobrana dieta. Domowe leczenie hemoroidów zacząć powinno się właśnie od zmiany nawyków żywieniowych. W przypadku żylaków odbytu sprawę bardzo często pogarszają zaparcia oraz ogólnie problem z trawieniem. To właśnie zaparcia są największym wrogiem każdej osoby zmagającej się z żylakami odbytu. Prowadzą one do uciskania na żylaki, w wyniku czego następuje jego rozciągnięcie. Przedłużające się zaparcia mogą z jednej strony wywoływać pojawianie się żylaków odbytu, ale też przyczyniać się do pogorszenia ich stanu. Dlatego też dieta ma kluczowe znaczenie w walce z tym problemem.

Czego unikać przy hemoroidach?

  • wysoko przetworzonych potraw,
  • tłustych posiłków,
  • konserwantów, spulchniaczy, sztucznych barwników, aromatów,
  • dużych ilości kawy,
  • alkoholu.

Po co sięgać?

  • po produkty zawierające błonnik. Znajdziemy go między innymi w: owocach i warzywach, produktach zbożowych, kaszach, płatkach zbożowych, ryżu, nasionach roślin strączkowych, otrębach pszennych oraz pieczywie razowym. Błonnik skutecznie reguluje pracę układu pokarmowego, szczególnie jego dolnego odcinka. Zapobiega zaparciom i pobudza perystaltykę jelit – to jego główne zalety;
  • po produkty wzmacniające naczynia krwionośne. Poprawiając stan żył oraz krążenie krwi znacząco wspomożemy proces niwelowania hemoroidów. W tej roli świetnie sprawdzą się flawonoidy, które znajdziemy w warzywach i owocach, jak np.: pietruszka, czerwona papryka, czarny bez, porzeczka, maliny, truskawki oraz cytrusy. Ponadto naczynia krwionośne wzmocnią kwasy omega, które znajdziemy w rybach oraz np. oleju lnianym;
  • po co najmniej 8 szklanek wody dziennie. Picie odpowiednich ilości wody zapobiegnie pojawianiu się zaparć.

Ćwiczenia na hemoroidy

Doskonałym uzupełnieniem zdrowej diety będą ćwiczenia. To szczególnie istotny element w przypadku osób pracujących przy komputerze – spędzających długie godziny w pozycji siedzącej. Dzięki aktywności rozluźnimy mięśnie, ale też poprawimy krążenie i pobudzimy pracę układu pokarmowego – także jelit. Dzięki temu zapobiegniemy powstawaniu zaparć i zatorów.

Podsumowanie

Jeżeli zastanawiasz się, jak pozbyć się hemoroidów, to warto pamiętać, że najlepszym, a przy tym najmniej inwazyjnym rozwiązaniem są domowe metody. Stanowią one podstawę skutecznej terapii. Doskonale uzupełnią leczenie, czy kurację ziołami.

Jesteśmy na

nasze aukcje